Co powinny zawierać świadectwa energetyczne budynków?

31 grudnia 2016

Lokatorzy budynków jednorodzinnych na pewno dobrze zdają sobie sprawę, jak duże wydatki związane są z ogrzewaniem domu. Nie może więc dziwić, iż w czasie poszukiwań kolejnego mieszkania dla wielu kupujących najbardziej istotne są właściwości cieplne konkretnego budynku. Właśnie z tego względu Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło przepisy, w myśl których oferujący dom powinien dostarczyć kupującemu świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszelkich oferowanych mieszkań, zaś jego specyfikę określa ustawa. Co wiec musi widnieć na świadectwie energetycznym budynku? I, co najistotniejsze, jakiej firmie powierzyć jego przeprowadzenie?

Świadectwo energetyczne budynku – na czym się opiera

Świadectwa energetyczne budynków to certyfikaty, w których podane są dane dotyczące ilości ciepła niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Jest ona obliczana na podstawie porównania ilości ciepła pobieranej przez dany rok do zaspokojenia potrzeb mieszkańców domu. Świadectwo energetyczne budynku naprawdę istotne jest w przypadku obiektów używanych przez urzędy, jak również tych, które mają powierzchnię większą niż 500 metrów kwadratowych – w nich świadectwo energetyczne musi znaleźć się w miejscu dostępnym dla każdego z mieszkańców.

Komu zlecić przygotowanie świadectwo energetyczne budynku?

Jak nietrudno stwierdzić, świadectwo energetyczne budynku musi być przeprowadzone przez certyfikowanych specjalistów. To natomiast sprawia, iż ich wyszukanie na pewno nie będzie problemem tak dużym, jak w przypadku wielu pozostałych usług – zwłaszcza, iż oferujące je firmy funkcjonują we wszystkich większych miejscowościach. O wiele ważniejsze będzie jednak to, by pamiętać o tym, aby wyszukać specjalistę we właściwym terminie. Świadectwa energetyczne budynków obowiązują wszak jedynie przez dekadę – potem musimy zlecić je ponownie.