Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

18 maja 2017

Badania wysokościowe Bielsko - skieruj się tutaj po więcej informacji o tych usługach

Większość czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem szyb w wysokościowcach lub serwisowaniem kominów. Według obowiązujących w naszym kraju regulacji są to zaś wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których placówkach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna wyniki będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – w podobnych sytuacjach najlepiej zrobimy wybierając się sami do okulisty, neurologa i laryngologa w celu przeprowadzenia badań, zaś potem składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak wyglądają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń należą przede wszystkim padaczka i choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (choć możemy to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz powinien poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli mamy nieuregulowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co trzy lata, natomiast osoby po pięćdziesiątym roku życia – co roku.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]