Czy systemy RCP sprawdzą się w każdej firmie?

11 maja 2016

Każdy właściciel większej firmy powinien pomyśleć o zainwestowaniu w system rejestracji czasu pracy. Umożliwia to dokładny nadzór wszystkich pracowników. Jeśli chodzi o niewielkie przedsiębiorstwa, w których zatrudnionych jest parę osób, tego typu rozwiązania nie są konieczne. Natomiast w korporacjach, jest to narzędzie praktycznie niezastąpione.

Jak można przeprowadzić rejestrację czasu pracy?

Systemy RCP mogą składać się z różnych urządzeń i modułów, więc nie jest trudno dostosować je do warunków konkretnej firmy. Najbardziej popularne są systemy, w których rejestrowane są wejścia i wyjścia pracowników w oparciu o dane z czytników kart zbliżeniowych. Wszyscy pracownicy mają karty, które muszą przysunąć do czytnika za każdym razem, kiedy chcą wejść do firmy albo gdy ją opuszczają. Systemy bardziej rozbudowane umożliwiają także fotorejestrację, odnosi się to szczególnie do rozwiązań, w których rejestracja czasu pracy związana jest z rejestracji kontroli dostępu.

Biometryczna rejestracja czasu pracy

W kontroli dostępu, w której właściwa weryfikacja i pilnowanie bezpieczeństwa mają podstawowe znaczenie, często wykorzystywane są urządzenia biometryczne. W celu identyfikacji pracownika używany w nich jest zapis linii papilarnych bądź obraz tęczówki oka. Biometria jest poza naszym krajem chętnie stosowana także w rejestracji czasu pracy. W Polsce jednak wciąż nie zostało to jasno określone przez prawo. Dlatego pracodawcy wolą być ostrożni i zazwyczaj wybierają tradycyjne rozwiązania, to jest czytniki kart zbliżeniowych.