Czym kierować się przy wyborze hostingu?

9 października 2016

Redagując stronę internetową zazwyczaj nie posiadamy swojego serwera. Jak na szczęście wiemy, możemy je zwyczajnie wypożyczyć. Hosting, bo tak nazywa się oferowana przez mnóstwo przedsiębiorstw pomoc, umożliwia wrzucenie plików serwisu na serwer oraz użyczenie ich odwiedzającym. Hosting kierowany jest do rozmaitych odbiorców – są w tym gronie tak niewielkie oraz średnie przedsiębiorstwa, jak i odbiorcy prywatni, którzy redagują stronę hobbystycznie. Jakie więc typy hostingu są dostępne u dostawców? O czym należy wiedzieć zamawiając hosting? Jak znaleźć usługę, która zapewni łatwy dostęp do witryny o każdej porze z dowolnego kraju?

Który hosting zamówić?

Firmy oferują głównie trzy typy hostingu. Najmniej kosztowny będzie hosting współdzielony, a zatem udostępnione miejsce na dysku. Doskonale zdaje on egzamin dla witryn z niewielką ilością odwiedzających, jednak w razie częściej wyświetlanych stron może stać się niewystarczający. W podobnych przypadkach dobrze wybrać hosting VPS, z którym dostajemy udostępnioną maszynę wirtualną i który okaże się zdecydowanie wydajniejszy od tego pierwszego. Strony wyświetlane przez tysiące internautów najlepiej instalować na serwerach dedykowanych – realnych urządzeniach, jakimi opiekuje się firma hostingowa.

Jaki musi być hosting?

Bez względu na to, jaki rodzaj hostingu zamówimy, dobrze zwrócić uwagę na jego cechy. Jakie musi mieć dobry hosting? Najistotniejszą cechą będzie niewątpliwie niezawodność – internauci muszą bez problemu odwiedzić daną stronę o każdej godzinie. W przypadku niezawodowych użytkowników bardzo istotne będzie także to, aby obsługa oprogramowania serwera nie sprawiała trudności i pozwalała na łatwą instalację najpopularniejszych programów CMS – między innymi WordPressa, Magneto czy Joomli oraz posługiwanie się znajdującymi się na serwerze plikami.