Czym zajmuje się laboratorium EMC?

8 marca 2017

Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres parametrów danego urządzenia, które sprawiają, iż może ono właściwie funkcjonować w określonym środowisku i nie rzutować niekorzystnie na pracę innych urządzeń znajdujących się niedaleko. Normy uchwalone na obszarze Unii Europejskiej mówią, iż niemal wszystkie układy elektroniczne wchodzące na rynek Wspólnoty powinny przejść badania EMC, które udowodnią ich kompatybilność. Powinniśmy wykonać je w odpowiednim laboratorium – w naszym kraju funkcjonuje ich stosunkowo sporo, ale nie wszystkie świadczą identyczne usługi. Jak zatem wśród nich wyszukać te odpowiednie? O czym należy pamiętać przy wybieraniu laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – rodzaj testów

W czasie poszukiwań właściwego laboratorium EMC najistotniejsze niewątpliwie będzie to, które testy są w nim przeprowadzane. Pamiętajmy bowiem, że rozmaite laboratoria mają zmienny zakres badań – bierze się to między innymi z braku odpowiedniego sprzętu. Czasem nie są nam wymagane wszystkie testy, jednak jeżeli zaistnieje taka konieczność – wybierzmy laboratorium EMC, które oferuje wszystkie testy. Poza tym istotne będzie także to, jakie przyłącza i sieci wykorzystywane są w placówce, a tego jednak zazwyczaj nie dowiemy się z oficjalnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – co powinniśmy wiedzieć?

Jak zatem postąpić, jeżeli ważne okazują się dla nas testy wykonane na rzadziej stosowanych przyłączach? Trafionym rozwiązaniem w takich sytuacjach okaże się niewątpliwie przesłanie zapytania, dzięki któremu dowiemy się, czy nasze urządzenie może zaliczyć badania w określonym laboratorium. Wyszczególnijmy w nim takie parametry produktu, jak waga, rodzaj przyłączy i ich liczba, jak również rodzaj zasilania. Dobrze również zapytać o opcję uczestniczenia w badaniach – związane jest to wszak z różnymi korzyściami.