Filmowanie i fotografia z góry

7 września 2016

Bezzałogowe statki powietrzne stają się nad Wisłą coraz bardziej rozpowszechnione. Nieustannie powstają nowe firmy, które proponują rozmaite usługi związane z nagrywaniem z lotu ptaka. Sprawdźmy jakie możliwości dają drony.

Filmowanie i fotografia – ocena rowów melioracyjnych

Zakres użycia bezzałogowych statków powietrznych jest ogromny – dotyczy branż jak np. inwestycje, leśnictwo, geodezja, a także ubezpieczenia. Z reguły z lotu ptaka nagrywa się filmy reklamowe obiektów (tj. stadiony), uwiecznia śluby czy koncerty. Rozpowszechnione jest też używanie dronów do filmowania działek na sprzedaż, do promocji malowniczych miejsc, do celów ubezpieczeniowych oraz przy kontroli transportów kolejowych. Nowoczesne drony chronią ludzi i miejsca – używane są przeciwko zamachom terrorystycznym, do patrolowania wody – od Gdańska aż po Zakopane. Dzięki tym urządzeniom można wykonywać precyzyjne plany terenów i nadzorować inwestycje. Nowoczesne urządzenia filmują w rozdzielczości 4K oraz wykonują zdjęcia np. w formacie RAW. Najlepsze drony to np. DJI Inspire.

Filmowanie i fotografia – tworzenie modeli terenów

W Polsce żeby móc realizować usługi typu filmowanie i fotografia z drona potrzebne jest stosowne podstawowe uprawnienie UAVO Bvlos. Wszystkie przedsiębiorstwa zarabiające na wideofilmowaniu z dronów muszą mieć uprawnienia. Żeby mieć zgodę na latanie nad miastem potrzebna jest również zgoda ULC, tj. Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a dron musi być ubezpieczony. Jeśli w takim razie pragniemy wynająć podmiot zajmujące się wideofilmowaniem z dronów – sprawdźmy czy legitymuje się właściwymi uprawnieniami. Bezzałogowe statki powietrzne mogą dokumentować uroczyste wydarzenia, a produkt ich pracy – fotografie oraz film – stanowi znakomitą pamiątkę. Mogą także reklamować obiekty – Ich zasięg jest ogromny, a więc opłaca się korzystać z tego innowacyjnego sprzętu.