Filmy z drona – nie tylko dla telewizji

12 listopada 2016

Najpierw wykorzystywano je wyłącznie w armii, gdzie zresztą są stosowane również obecnie. Dość prędko jednak drony docenili też inni użytkownicy. Trafiły do pracowni inżynierów, kartografów oraz strażaków. Trochę potem drony zdecydowali się wykorzystywać również fotografowie i operatorzy kamer – urządzenia te umożliwiły uchwycenie niezwykłych kadrów bez konieczności wypożyczania samolotu. Wraz ze spadkiem cen ich kupna, dronami zaciekawili się także inni – obecnie stały się bowiem chętnie wybieranymi gadżetami, a najtańsze wersje można nabyć nawet za niewielkie pieniądze. W rękach specjalistów najczęściej są oczywiście używane do tworzenia klipów oraz wykonywania fotografii. Czemu operatorzy tak chętnie po nie sięgają?

Czemu warto postawić na ujęcia z lotu ptaka?

Podstawowym atutem filmów z powietrza, jak już wspomnieliśmy, okazuje się opcja uwiecznienia wyjątkowych kadrów bez kosztownego przecież wypożyczania śmigłowca. Z tego względu filmy z drona często zamawiają firmy zajmujące się wykonywaniem audycji telewizyjnych. Ujęcia z lotu ptaka są też często używane w filmach reklamowych – szczególnie, kiedy powinny promować miasto. Coraz częściej na filmy z drona decydują się również pary młode, które dzięki tej metodzie otrzymują oryginalne zdjęcia upamiętniające tę uroczystość. Oczywiście jeśli znajdą właściwego specjalistę.

Ile zapłacisz za filmy z drona?

Za tę pomoc trzeba oczywiście zapłacić. Ile? Jest to zależne od wielu czynników – takich jak skomplikowanie zlecenia, to, czy potrzebujemy także montażu i miejscowości, w którym ma zostać zrealizowana usługa. Powinniśmy wiedzieć, iż wydatek jest zależny od ilości lotów dziennie oraz liczby wykonanych zdjęć, jednak w różnych niestandardowych sytuacjach wydatki mogą być większe. Ceny filmów z lotu ptaka zależne są również od rodzaju urządzenia – tańsze będzie wypożyczenie quadrocoptera uzbrojonego w obiektyw FullHD, a bardziej kosztowne drona z obiektywem 4K.