Instalacje światłowodowe – spawanie światłowodu

27 października 2016

Światłowody, czyli szklane przewody przewodzące światło, potrzebne są w wielu dziedzinach życia, np. do przesyłania danych. To właśnie one sprawiają, że możemy korzystać z szybkiego internetu. Jak wykonuje się usługę spawania światłowodów i z jakiego powodu jest to tak ważne?

Spawanie światłowodu – sprawdzenie parametrów sieci

Istnieją dwie metody spawania światłowodów. Pierwsza z nich to spawanie przy użyciu szybkozłączek, które używane jest w wypadku krótkich połączeń. Drugą metodą jest zespojenie światłowodu przy pomocy dedykowanych urządzeń. Wykorzystywane w tym celu spawarki światłowodowe nagrzewają zakończenia włókna oraz scalają je ze sobą. Żeby połączenie było wytrzymałe światłowód umieszcza w przełącznicy. Jednocześnie niezwykle istotne jest dokonanie weryfikacji wykonania każdego spawu. W tym celu wykonywany jest specjalistyczny pomiar optyczny. Jego celem jest sprawdzenie właściwości sieci, określenie czy ma poprawną tłumienność.

Spawanie światłowodów – specjalizującym się w optyce światłowodowej

Pomiar reflektometryczny sprawdza współczynnik odbicia, dzięki niemu można także odnaleźć konkretne źródło awarii światłowodu. Reflektometr wskazuje również rozkład tłumienia wzdłuż przewodu (wydruku lub na wyświetlaczu). Poprawne zespolenie przewodów ma ogromne znaczenie i chroni przed utratą sygnału. Usługę spawania światłowodów przeprowadza się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz, w nowych lub już istniejących sieciach światłowodów. Wykonanie usługi najlepiej zlecić fachowcom zajmującym się optyką światłowodową teletechnicznymi. Tylko wtedy zyskamy pewność, że sieć jest zabezpieczona właściwie. W Krakowie funkcjonuje dużo podmiotów specjalizujących się w spawaniu światłowodów.