Jakie sprawy może prowadzić radca prawny?

14 stycznia 2017

Radca prawny to zawód, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Osoba pełniąca tę funkcję musi cechować się ogromną wiedzą oraz zaproponować klientom najlepsze rozwiązania. Jakimi sprawami zajmuje się współcześnie kompetentny radca prawny?

Radca prawny – przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego

Szybki rozwój prawa stawia przed prawnikami nowe wyzwania. Obecnie radca prawny powinien opierać się na wiedzy z rozmaitych gałęzi prawa, nie tylko standardowych – np. prawo gospodarcze czy spółek handlowych, ale także takich jak prawo autorskie, ochrona danych osobowych, cloud computing. Błyskawiczny rozwój sektora IT wymusza na prawnikach konieczność zdobywania specjalistycznej wiedzy, którą będzie można wykorzystać w różnych sytuacjach. Jakie podmioty obsługują radcy prawni? Z reguły są to przedsiębiorcy, organizacje społeczne, fundacje, ale także klienci indywidualni. Każda grupa odbiorcówma inne problemy, z którymi pomaga uporać się wykwalifikowany prawnik.

Radca prawny – rejestracja spółek i stowarzyszeń

Radca prawny spotyka się z różnymi tematami. Pomaga przygotowywać projekty statutów, współtworzy umowy spółek handlowych, zajmuje się kompletowaniem dokumentów związanych z rejestracją podmiotów oraz stowarzyszeń. Zyskuje też możliwość sprawowania zastępstwa procesowego, prowadzi sprawy naprawcze, pomaga w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych. Pomaga także klientom indywidualnym, dla których dochodzi roszczeń, obsługuje sprawy o zachowek oraz wiele innych. W swojej codziennej pracy radca prawny doradza także w temacie spraw o podział majątku i w sprawach wieczystoksięgowych. Kompetentny radca prawny jest współcześnie na wagę złota – niezależnie od tego czy występuje w imieniu klientów korporacyjnych, fundacji, organizacji społecznych, czy osób fizycznych.