
Kto zajmuje się montażem rusztowań?
25 sierpnia 2017Chyba każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu natknął się na rusztowania. Te interesujące konstrukcje stosowane są powszechnie na placu budowy. Ich zastosowanie sprawia, że możliwe jest prowadzenie prac na znacznej wysokości bez narażania swojego zdrowia i życia. Z jakich części składają się rusztowania? Gdzie dokładnie są stosowane?
Montaż rusztowań: budowa oraz możliwości ich zastosowania
Rusztowania składają się ze słupów nośnych, które mają przebieg pionowy oraz żerdzi poziomych, które są solidnie przytwierdzone do słupów nośnych. Mogą być przykręcone, przybite i przywiązane. Na żerdziach układane są pomosty. W rusztowaniach mających prostą konstrukcję w roli pomostu wykorzystywana jest na ogół zwykła deska. W wypadku tych innowacyjnych rusztowań, pomost wykonany jest z metalowych prefabrykatów mających niewielką wagę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne były powszechnie rusztowania zrobione z rur stalowych. Odznaczały się one jednak niezwykle dużą wagą. Obecnie rusztowania są najczęściej zrobione z aluminium. Aluminium ie ma zbyt dużej wagi, a równocześnie jest naprawdę wyjątkowo wytrzymałe. Rusztowania wykorzystuje się głównie w budownictwie. Powszechnie spotykane są rusztowania elewacyjne, które stosowane są podczas prac modernizacyjnych zabytków, kościołów i budynków użyteczności publicznej. Dzisiaj rusztowania wykorzystuje jednak coraz częściej przemysł chemiczny i energetyczny.
Montaż rusztowań: pomoc fachowej firmy
Kiedy potrzebne jest rusztowanie, warto postawić na usługi firmy, która tego rodzaju konstrukcje wynajmuje. Zazwyczaj wykonuje ona także montaż, a potem demontaż rusztowania. Cena za takie usługi w każdym przypadku wyliczana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma chociażby metraż rusztowania, okres, na jaki zamierzamy je wynająć i to, czy ma zostać przeprowadzony montaż i demontaż.