Odbiór techniczny mieszkania – poradnik

3 lipca 2016

Bardzo doniosłą czynnością podczas zakupu nieruchomości, której nie należy lekceważyć, jest odbiór mieszkania od dewelopera. W trakcie wykonywania zabiegów można wykryć różne błędy, które deweloper musi zrekompensować. Kiedy przeprowadza się odbiór mieszkania od dewelopera i na co zwrócić szczególną uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera – stanowiony przez akty normatywne

Odbiór mieszkania od dewelopera regulują stosowne normy prawne. Czynność ta kontroluje czy nieruchomość odpowiada warunkom zamieszczonym w projekcie. Na podstawie sporządzanego w jego trakcie protokołu odbioru mamy prawo wymagać od inwestora usunięcia występujących usterek. Na czas przeprowadzania odbioru warto mieć przy sobie wszelkie umowy, aby móc na ich podstawie dokonać skrupulatnej inspekcji stanu faktycznego. Odbiór nieruchomości rozpoczynamy od przejrzenia metod wykończenia pionów, płytek podłogowych czy stolarki okiennej. Ważna jest także jakość użytych surowców budowlanych oraz zabudowy kuchni.

Jak zrealizować odbiór mieszkania od dewelopera

Nie zapominajmy, że przegląd techniczny mieszkania (w Krakowie, Gdyni i innych miastach) powinien być wykonywany nie tylko w przypadku lokali z rynku pierwotnego, ale również używanych. Powszechne usterki, występujące w pomieszczeniach to niedokładne położenie glazury i wilgoć na ścianach. Nieważne czy przegląd realizujemy w Krakowie czy w Poznaniu – musi być on przeprowadzony w asyście reprezentanta wykonawcy, jak również fachowca z dziedziny budownictwa.