Odnajdywanie zapomnianych przodków – tworzenie drzew genealogicznych

25 czerwca 2016

Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to za mało. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodu – przede wszystkim takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę dużo pracy. Informacje wyszukać można w trudno dostępnych archiwach miejskich i kartotekach parafialnych. Zazwyczaj można korzystać z nich zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem małej wspólnoty, którą tworzą nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, że nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego obecnie bardzo dużo Polaków decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.