Poradnik dla trenerów – jak poprowadzić szkolenie

12 kwietnia 2017

Szkolenia pozwalają pozbyć się lęków, wypracować asertywność czy nauczyć się organizacji czasu – właśnie dlatego stają się coraz bardziej popularne. Żeby jednak osiągnięcie zamierzonych rezultatów było możliwe, szkolenie musi być dobrze przygotowane. Jakie metody gwarantują sukces?

Jak poprowadzić szkolenie – metody praktyczne i ich zastosowanie

Dobre szkolenie powinno zainteresować słuchaczy i wywołać określone rezultaty. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, dużo zależy od stosowanych technik oraz zaangażowania trenera. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Pamiętajmy, że nie może być ono monotonne dla odbiorców, a także bazować tylko na wiedzy teoretycznej. Właśnie dlatego tak wielu szkoleniowców stosuje oryginalne metody takie jak m. in. sesja relaksacyjna, drama, prace protagonistyczne czy burza mózgów. Ćwiczenia praktyczne ułatwiają zapamiętywanie informacji oraz wpajanie określonych zachowań. Obecnie szczególną wagę przykłada się do technik praktycznych, które przynoszą optymalne efekty. Sam wykład to nie wszystko, uczestniczy kursu muszą z autopsji znać określone metody.

Jak poprowadzić szkolenie – podział w oparciu o odliczanie

Innowacyjne techniki szkoleniowe to jednak nie wszystko. Ważną sugestią jest również przeprowadzenie umiejętnego podziału uczestników na grupy, najlepiej na zasadzie odliczania. Dzięki temu słuchacze czują się bezpiecznie i właśnie w ten sposób wyglądają m.in. szkolenia dla managerów. Kolejnym sposobem podziału uczestników na grupki jest dołączanie do liderów. Nieco inaczej wygląda jednak praca z osobami, które przeszły kryzys – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Dzięki temu szkolenie będzie interesujące, a uczestnicy z pewnością osiągną zamierzone cele.