Prawnik – komu powierzyć pełnomocnictwo?

4 stycznia 2017

Wielu nas utożsamia zawód prawnika szczególnie ze sprawami kryminalnymi. Warto jednak wiedzieć, iż najwięcej zleceń przyjmowanych przez adwokata dotyczy rozpraw cywilnych. Najważniejszymi partnerami prawników są w szczególności przedsiębiorstwa – te szczególnie duże angażują swoich specjalistów, lecz małe przedsiębiorstwa zazwyczaj zawierają umowy z kancelariami. Porady prawnika są przydatne w różnych branżach, jednak najchętniej decydują się na nie lekarze, firmy z branży remontowej czy firmy funkcjonujące w sektorze spożywczym. Kogo znajdziemy w gronie kontrahentów prawników? Jak wybrać prawnika, który zapewni powodzenie danej sprawy?

W jakich przypadkach przyda się adwokat?

Jak już wspomnieliśmy, wiele rozpraw przyjmowanych przez adwokatów dotyczy spraw medycznych – dlatego lekarze nierzadko podpisują umowy z prawnikami. Obok medyków oraz biznesmenów, którzy do prawnika zwracają się głównie podczas procesów na gruncie prawa handlowego, usługi adwokata okazują się też często potrzebne indywidualnym klientom – na przykład w czasie rozpraw dotyczących prawa rodzinnego, takich jak przyznanie renty lub odszkodowania. Z porady prawnika powinniśmy skorzystać również podczas rozpraw dotyczących prawa pracy – między innymi o nieusprawiedliwione zwolnienie.

Jak wybrać prawnika?

W teorii usługi każdego z prawników są takie same, jednak praktyka uczy, że są zupełnie odmienne. Jak więc wybrać adwokata, który zagwarantuje nam pełną pomoc w czasie naszych spraw? Słusznie zrobimy z pewnością prosząc o polecenie znajomych, którzy wcześniej współdziałali z danym prawnikiem. Pamiętajmy również, aby stawiać tylko na adwokatów specjalizujących się w konkretnej gałęzi prawa – na przykład w prawie handlowym, ubezpieczeniowym, kryminalnym, medycznym lub rodzinnym.