Projekty budowlane – to musisz wiedzieć

12 czerwca 2016

projekty budowlane

Trudno wyobrazić sobie ważniejszą rzecz niż wzniesienie domu. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę, że nie jest to proste wyzwanie, zaś największe problemy wiążą się z załatwieniem różnych urzędowych spraw. Najpierw należy postarać się o pozwolenie na budowę – zostanie ono zatwierdzone, jeśli okażemy projekt budowlany. Dokument musi zostać stworzony przez architekta, a jego zawartość ustalają odpowiednie ustawy. Co więc musi być w nim zawarte? Zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Co musi się znaleźć w projektach budowlanych?

Najistotniejszym elementem projektu budowlanego jest plan zagospodarowania działki. Plan musi być sporządzony na odpowiedniej mapie zatwierdzonej przez geodetę i posiadać układ starszych i planowanych obiektów oraz sieci energetycznych i kanalizacyjnych. W planie zagospodarowania powinny być zawarte również informacje o punkcie przechowywania odpadów, układzie roślin i płocie. Projekty budowlane muszą też zawierać projekty wznoszonych obiektów, a często także oświadczenia firm dystrybuujących wodę, gaz i prąd. W szczególnych sytuacjach konieczne będzie także załączenie rezultatów badań podłoża.

Projekty budowlane – do czego służą?

Jak przed chwilą napisaliśmy, projekty budowlane będą niezbędne byśmy mogli uzyskać pozwolenie na budowę. Pamiętajmy, iż każda budowa powinna odbywać się w myśl planu określonego w tym dokumencie, a wszelkie niedopatrzenia mogą być przyczyną jej niezatwierdzenia.

Dane adresowe:
Joanna Kłusak Architekt
ul. Domki 17/1
31-519 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]