Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

18 września 2016

Dalsze informacje o oknach zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są wielką ozdobą obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia mocna strona, zaś na ich wartość w znacznej mierze wpływa także metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, a to sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który wykazuje mnóstwo dobrych stron, jednak wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje najwyższych kwalifikacji – ten rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]