System kontroli dostępu – jak go uprościć?

30 maja 2016

Nie do wszystkich pomieszczeń w firmie mogą wejść szeregowi pracownicy. Ustawienie tabliczek informujących o ograniczeniach nie daje jednak spodziewanych rezultatów – pracownicy potrafią je przecież lekceważyć. Jak ustrzec się takich problemów? Warto zwłaszcza zamontować system kontroli dostępu. Łatwo zamkniemy dane miejsca dla niepowołanych osób oraz zmierzymy, ile czasu przebywali tam uprawnieni specjaliści. Co jednak będzie istotne przed założeniem takiego systemu? Jak on działa?

System kontroli dostępu – zasady działania

Kluczową częścią systemu kontroli dostępu są komputerowe zamki, które otwierają drzwi jedynie wówczas, kiedy przechodząca osoba wykaże, że posiada do tego właściwe uprawnienia. Zazwyczaj odbywa się to z wykorzystaniem odpowiedniego czytnika, do którego przykładany jest brelok. Takie systemy pozwalają na szybkie przyznanie pozwoleń przez pracodawcę , a także nadzorowanie, jakie osoby znajdywały się w chronionych strefach – na przykład z użyciem kamer.

System kontroli dostępu – przykłady użycia

Warto zaznaczyć, że system kontroli dostępu jest wykorzystywany również w innych miejscach. Coraz chętniej inwestują w jego założenie także szkoły, gdzie jest on najlepszy, kiedy w grę wchodzą sprawy ochrony uczniów. System kontroli dostępu można zaobserwować oprócz tego w szpitalach i pozostałych obiektach publicznych, gdzie ogranicza dojście do kluczowych pomieszczeń.