Szkolenie z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

1 grudnia 2016

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Również obecnie określa ona ów termin i omawia, jak należy z nich korzystać. W myśl aktu dane osobowe to każde dane, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości danego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem adres, imię i nazwisko czy numer PESEL, lecz też tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o ewentualnych sprawach sądowych, religii oraz chorobach. O ich bezpieczeństwo należy zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu firmy. Jedne dysponują wyłącznie danymi ich współpracowników, inne zaś mają dostęp także do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę ważne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo zasądzić poważne kary – nie tylko pieniężne, lecz w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających tego rodzaju informacjami – są to m. in. pracownicy składnic akt, do spraw rekrutacji lub kadr. W jego koszty wliczone są również broszury pomocnicze, dzięki którym uczestnicy łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują właściwe certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.