Usługi geologiczne a budowa domu

31 stycznia 2017

Budowa domu to niełatwe zadanie. Problemy pojawiają się jeszcze na etapie przygotowania budowy. Poza kwestiami formalnymi, musimy wszak wiedzieć o zbadaniu gruntu w miejscu, w którym planujemy wybudować obiekt. Bardzo istotne okazują się między innymi zawartość wody w glebie, skład gleby oraz jej twardość. Jak sprawdzić, czy grunt pozwala na wybudowanie budynku, czy też konieczne będą dodatkowe zabiegi? Należy powierzyć to geologowi, który po wykonaniu odpowiednich ekspertyz oceni bezpieczeństwo danej inwestycji. Jak jednak to zrobi? Jak znaleźć fachowca, który zaproponuje usługi geologiczne wysokiej jakości?

Typy usług geologicznych

Pierwszym etapem podczas usług geologicznych jest wykonanie nawiertów. Umożliwia to pobranie cząstek ziemi i wód znajdujących się pod ziemią i ich późniejsze sprawdzenie w odpowiednich warunkach. Rezultaty tych badań dużo powiedzą o tym, czy gleba umożliwia wzniesienie budynku, czy z kolei trzeba wykonać jakieś prace. O tym, jak skonstruowana jest ziemia na terenie mówią także rezultaty sondowania dynamicznego i statycznego, a zatem badań wykonywanych z użyciem fachowego wyposażenia. Wszystkie wyniki powinny być zawarte w sporządzonej następnie opinii.

Komu powierzyć usługi geologiczne?

Warto przy tym pamiętać, że tego typu badania powinny być przeprowadzone jedynie przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aby je otrzymać i mieć prawo świadczyć usługi geologiczne, powinniśmy skończyć studia wyższe, a to znaczy, że korzystając z usług geologa mamy pewność, iż usługi geologiczne dadzą odpowiednie skutki. Jeżeli poza tym ważna jest dla nas również kompleksowa obsługa i krótkie terminy, powinniśmy zwrócić się o pomoc znajomych, którzy już zamawiali usługi geologiczne lub znaleźć opinie wcześniejszych klientów na forach.