Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

1 sierpnia 2017

Dowiedz się, komu zlecić badania psychotechniczne Kęty

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien poddać się testom?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i aparaturowa

Badanie kierowców składa się z dwóch etapów. Najpierw osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Ostatnim etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i aparat Piórkowskiego. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]