Tablice kredowe – używane w szkole ale też do zabawy

9 lipca 2020

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 12, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć także inne przeznaczenie.

Historia tablicy kredowej

Na początku warto zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest montować takie tablice w dużych salach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym mazakiem).

Jak można zastosować tablice kredowe w domu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnym kolorze, to także wspaniały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Świetnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to koszt maksymalnie 6-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.