Zalety drzwi drewnianych

2 marca 2017

Mimo że na rynku dostępnych jest mnóstwo drzwi wyprodukowanych z rozmaitych surowców (na przykład ze stali oraz materiałów kompozytowych), to szczególnym uznaniem wytwórców oraz klientów cieszą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to zaskakiwać, gdyż ich różne atuty sprawiają, iż okażą się świetnym rozwiązaniem zarówno wszędzie, gdzie liczy się funkcjonalność, jak i we wnętrzach, w których istotniejsze są względy wizualne. Odpowiednio wyprodukowane drzwi drewniane będą bowiem wytrzymałe oraz doskonale wyglądają, zaś ich eksploatacja nie sprawia żadnych trudności. Jak więc robione są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich zakupie?

Jakie gatunki na drzwi drewniane?

Do produkcji drzwi bywają stosowane najróżniejsze rodzaje drewna. Zwykle jednak używane bywa drewno sosnowe, bo jest dość wytrzymałe, a ponadto tanie, stosunkowo lekkie i nieprzysparzające trudności przy obróbce. Oprócz tego stosowane są przede wszystkim pozostałe gatunki europejskie – na przykład dąb oraz buk. Wygląd drewna sosnowego nie nadaje się niestety do wszystkich pomieszczeń – dlatego drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, zarówno tych ze Starego Kontynentu, jak i z pozostałych części świata. Decydują one jaki będzie wizerunek danego egzemplarza i pozwalają na dopasowanie go do różnych szaf lub dekoracji.

Drzwi drewniane do wiekowych budynków

Drzwi drewniane bywają chętnie kupowane także z uwagi na fakt, iż (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z materiałów syntetycznych) mogą być montowane też w tradycyjnie urządzonych wnętrzach i podczas renowacji obiektów dodanych na listę zabytków. Dla części kupujących naprawdę ważne jest również to, że drzwi drewniane można wykonać w myśl wytycznych klienta, dopasowując je do jego upodobań oraz wymagań przestrzennych mieszkania – a to jest oczywiście niewykonalne dla drzwi z metalu oraz z coraz bardziej lubianych tworzyw sztucznych.