Czym są domeny internetowe?

30 maja 2016

Co nazywamy domeną internetową?

Domena jest adresem, pod którym kryje się strona internetowa, posiadana przez daną firmę. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pojawi się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, czyli strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

Nazwa główna i końcówka są częściami tworzącymi domenę internetową. Nazwa główna jest zazwyczaj nazwą strony wybraną przez jej autora, bardzo często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Po niej występuje kropka i rozszerzenie, nazywane także końcówką. Zakładając domenę, należy wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, najczęstszą dla witryn w języku polskim. Dla przykładu inną końcówką krajową jest „de” dla Niemiec. Istnieją również rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny jest ważnym krokiem w czasie zakładania strony internetowej. Daje on kompletną gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie wykorzysta strony w kupionej domenie.