Sterowniki PLC

19 maja 2016

Sterowniki PLC umożliwiają precyzyjne sterowanie działaniem urządzeń przemysłowych. Korzystając z nich można uczynić bardziej skutecznym pracę każdego zakładu, a dzięki możliwości stosowania programów bez trudu zaadaptować do bieżących wymagań.

Jak działają sterowniki PLC?

Parametrem, który odróżnia je od zwykłych kontrolerów jest to, że ich działanie jest cykliczne. Sterownik PLC wypełnia krok po kroku każdą z instrukcji zawartych w kodzie, zaś gdy ten się skończy, powtarza całą procedurę, skanuje wejścia i eksportuje je do wskazanego pliku, a następnie uruchamia wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, służące do pisania algorytmów zarządzających pracą sterowników dostarczane są zazwyczaj przez ich wytwórców.

Sterowniki PLC – historia

Pionierskie sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat 60 dwudziestego stulecia. Z początku wykorzystywane były przez zakłady ze Stanów Zjednoczonych oraz zachodnich Niemiec, jednak zaledwie po paru latach zaczęły być używane również w krajach komunistycznych. Pierwsze tego rodzaju sterowniki pojawiły się w naszym kraju w latach siedemdziesiątych, a ich regularna produkcja ruszyła w drugiej połowie tej dekady.

Jak klasyfikuje się sterowniki PLC?

Najczęściej stosowanym rodzajem kontrolerów PLC są urządzenia kompaktowe, umożliwiające pracę na pojedynczym module. Poza tym, wytwarza się także kontrolery modułowe wielu wielkości i urządzenia centralizowane, które tworzą różne podzespoły sterowane centralną jednostką.

Dlaczego opłaca się postawić na sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, pomimo stosunkowo wysokich cen, pozwalają na zmniejszenie wydatków na użytkowanie maszyn przemysłowych. Mają nieduże wymiary, a bardzo zmniejszają niebezpieczeństwo pojawienia się komplikacji.