Co zyskasz dzięki lampom tylnym diodowym?

24 maja 2016

Ze względu na fakt, iż nie oświetlają drogi przed autem, awarie lamp tylnych są nierzadko lekceważone przez właścicieli aut. To ogromny błąd, gdyż właśnie od nich także w największym stopniu zależy jest widoczność na drodze. Należy więc powiedzieć, jak troszczyć się o lampy tylne – diodowe lub z tradycyjną żarówką. Szczególnie, że szybkie zdiagnozowanie najróżniejszych awarii nie sprawi nikomu najmniejszych trudności, natomiast pozwoli na uniknięcie wielu, być może poważnych, kolizji. Jak więc troszczyć się o swoje lampy tylne?

Jak dbać o lampy tylne diodowe?

Część usterek okazuje się skutkiem zabrudzenia szybek – w takich przypadkach należy jedynie je umyć. Warto troszczyć się o stan lamp tylnych regularnie – tak znacznie poprawimy bezpieczeństwo na szosie. Ważne są również częste wymiany żarówek – nie zapominajmy, iż powinniśmy wymieniać je parami. Wystrzegajmy się natomiast reflektorów bez homologacji – ich zastosowanie nie tylko nie poprawi bezpieczeństwa kierowania, ale również może owocować sporymi karami.

Lampy tylne – dobre strony

Mimo że parę lat temu lampy tylne diodowe uznawane były za ciekawostkę, dziś są bardzo popularne u kierowców. Ich wydajność jest podobna do wielu modeli z żarówkami, za to zużywają dużo mniej energii. Istotna okazuje się także cechująca je wielka niezawodność – działają dłużej od przeciętnych reflektorów na żarówkę. Mają jednak wady – tylne ich części intensywnie się rozgrzewają, zatem konieczne będzie także założenie instalacji chłodzących. Kierowcy myślące by wymienić tradycyjne lampy tylne na diodowe, powinny zaopatrzyć się nie w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych, gdzie dostępne są oryginalne części dla danych marek aut, a także ich zamienniki.