Kask motocyklowy zapewni bezpieczeństwo

24 listopada 2016

Zabawa na motorze bez kasku co prawda dla nielicznych osób może być przyjemna, ale jest naprawdę niebezpieczna, a w Polsce – także zakazana. Jak udowadniają badania, co roku można by było uniknąć nawet 50 śmierci w wyniku wypadku – jeżeli ich uczestnicy mieliby kask motocyklowy. Udając się w trasę motocyklem bezwzględnie musimy więc wybrać odpowiedni kask. Szczęśliwie nie będzie to trudne, gdyż sklepach – szczególnie internetowych – znajdziemy najróżniejsze modele – dopasowane do konkretnego stylu prowadzenia, warunków atmosferycznych i indywidualnych upodobań. O czym jednak warto pamiętać wybierając kask motocyklowy? Który model będzie w konkretnym wypadku trafionym wyborem?

Z czego produkuje się kaski motocyklowe

Kask motocyklowy, by zapewnić maksymalną ochronę, powinien być wykonany z właściwych surowców. Najczęściej stosuje się dziś materiały sztuczne, takie jak poliwęglany. Ich zastosowanie pozwala na otrzymanie modeli w wysokim stopniu wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne, ekstremalne temperatury oraz promieniowanie słoneczne. Producenci kasków motocyklowych często stosują też włókna kompozytowe – węglowe i szklane z żywicą. Są one droższe od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, ale zapewniają większy poziom ochrony w razie kolizji.

Rodzaje kasków motocyklowych

Poza materiałem, ważna jest również konstrukcja kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na szosie lub po mieście w zupełności starczy kask w stylu weteran, bo jest niezbyt ciężki i niewielki. Niestety nie chroni szczęki, przez co nie sprawdzi się w czasie jazdy motocrossowej lub wyścigowej. W podobnych przypadkach lepszym pomysłem okaże się kupno modelu enduro (jeśli chcemy poruszać się z dala od cywilizacji) albo kasku integralnego wyprodukowanego dla miłośników ekstremalnej jazdy po trasach asfaltowych.