Lampy przednie – krótki poradnik dla kierowców

18 maja 2016

Jeśli światła tylne służą w szczególności do polepszenia widoczności na ulicy, to reflektory posiadają dużo więcej zastosowań. Nie tylko zawiadamiają pozostałych kierujących o naszej pozycji na ulicy, ale też po zmroku oświetlają drogę poza miastem – w ogromnym stopniu zależy zatem od nich bezpieczeństwo pasażerów. Powinniśmy zatem właściwie się o nie zatroszczyć – naprawdę zmniejszymy w ten sposób prawdopodobieństwo wypadku w nocy. Jak zagwarantować ich solidność? Jak szybko wykrywać wszelkie usterki?

Reflektory powinny być ustawione

Wydajność reflektorów zależy zwłaszcza od ich właściwego ustawienia. Jednak tylko część właścicieli aut o to się troszczy, zaś niektóre statystyki mówią, że tylko jeden procent z nich ma prawidłowo wyregulowane reflektory. Samodzielne ustawienie reflektorów faktycznie może spowodować pewne trudności, ale kiedy nie potrafimy poradzić sobie z tym bez pomocy mechanika, powinniśmy wybrać się do warsztatu. Pamiętajmy, że regularne troszczenie się o lampy przednie zwiększa zarówno bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo kierowania pojazdem.

Powody usterek reflektorów

Należy jednak wiedzieć, że przyczyną usterek reflektorów w samochodzie może być coś innego. Złe odprowadzanie wilgoci potrafi skutkować ich parowaniem, które wszak znacznie zmniejsza ich jasność. Lampy przednie będą słabiej działać także, kiedy uszkodzony zostanie odbłyśnik. W takich przypadkach najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup nowego zestawu lamp przednich. W sklepach specjalistycznych można kupić zarówno oryginalne części do konkretnego modelu auta, jak i ich wersje alternatywne.