Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

20 lutego 2020

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o food pairing, uzyskasz na warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych połączeń smakowych, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą potraw, które na pozór zupełnie się wykluczają, nie może dać intrygujących i, co najistotniejsze, smacznych rezultatów. Dowiadujemy się o tym coraz częściej. Silny wpływ na nasz smak miało naturalnie otworzenie się na inne tradycje kulinarne, jak również pojawienie się na rynku nieobecnych dotąd w Polsce produktów. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie szokuje. Ci, którzy zasmakowali w wyjątkowych fuzjach smakowych w wielu przypadkach inicjują swoje próby i na własną rękę szukają coraz to dziwniejszych kombinacji. By te jednak przyniosły wyczekiwane efekty, powinno się wpierw wyposażyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność łączenia ze sobą smaków

Jeśli pragniemy, żeby nasze kulinarne eksploracje naprawdę stały się źródłem ekscytacji oraz pozwalały odkryć nowe smakowe wrażenia, trzeba działać zgodnie z regułami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie wskazówkami, o których nie można zapominać, by aromaty łączyły się w zgodną, choć niebanalną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tą nazwą określa się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które generalnie uważane są za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednak bardzo przemyślane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim zawartości konkretnych składników w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, ale również o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na bujnej fantazji oraz wyczuciu

Food pairing wymaga instynktu oraz dużej fantazji, niemniej jednak to nie one będą najważniejsze. Dużo bardziej jest istotna znajomość ilości przeróżnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. Z tej przyczyny świetnym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – głównie dlatego, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa przeważnie kilkanaście godzin.

Dane adresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]